Programlar

SORU & CEVAP


S-1) Cep telefonum hangi programları destekliyor, nasıl öğrenebilirim ?

Günümüzde Mobile Information Device Profile (MIDP) olarak adlandırılan, Java uygulamalarının mobil cihazlar üzerinde çalışmasını sağlayan Java yorumlama tabanının iki farklı versiyonu mevcuttur; MIDP1.0 ve MIDP2.0. MIDP2.0 ile MIDP1.0'e göre çok daha gelişmiş uygulamalar kullanabilmek mümkündür. Java, işletim sistemlerinden bağımsızdır ancak cihazlarda Java yorumlayıcısı bulunmalıdır.

Diğer önemli bir husus ise uygulama boyutudur. Özellikle Nokia S40 serisi cep telefonlarında karşımıza çıkan boyut sınırlamaları bir çok programın çalışmamasına neden olmaktadır (CepHarita gibi). Üreticiler genellikle bu bilgiyi vermemektedirler. İnternet siteleri veya forumlarda bu bilgileri bulmanız mümkün olabilir. Örneğin Nokia modelleri için http://www.forum.nokia.com adresinden gerekli bilgileri temin edebilirsiniz.  "Memory:" kısmından örneğin "Max JAR Size: 500 KB" veya "Unlimited Jar size" olarak telefonunuzun limitini öğrenebilirsiniz.


S-2 ) Bilgisayarım ile programları yüklememe rağmen telefonda "Bilinmeyen Dosya Formatı" hatası veriyor ?

Gelişmiş alt yapılı telefonlara *.jar program dosyaları direkt olarak gönderildiğinde ( Bluetooth, Kızılötesi, Kablo ile) hiçbir sorun çıkmadan çalışabilir. Fakat bazı telefonlarda "Bilinmeyen Dosya Formatı" hatası oluşmakta ve tanınmamaktadır. Bu tip durumlarda yüklemeleri cep telefonunuzun bilgisayar yazılımı ile yapın ve *.jar ve *.jad uzantılı dosyaların aynı klasörde bulunmasına dikkat edin. (Örneğin : Nokia S40 serisi için PcSuite yazılımı içersindeki "Application Installer - Uygulama Yükleme" programını kullanmalısınız -  buraya tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz)

Bazı markalarda ise bilgisayar yazılımları kullanılarak Java uygulaması yükleme imkanı bulunmamaktadır. Bu durumda tek çıkar yol wap (wap.cepvakit.com) üzerinden yükleme yapmaktır (Örneğin: Samsung Serileri).

 

S-3 ) wap üzerinden yaptığımız yüklemelerden ücret alınıyormu ?

Wap bağlantısı esnasında sadece gsm operatörünüz; bağlantı tipinize göre, bilgi alış verişi miktarınca veya süre miktarıca ücretlendirme yapar. Maalesef genellikle GSM operatörleri teorik ücretlendirmenin çok üstüne çıkmaktadırlar. Bağlantı öncesi GSM sinyal seviyesinin en iyi durumda olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece veri kaybını önleyerek kısa sürede yükleme işlemini bitirecek ve veri kayıpları nedeniyle kabaran ücretlendirmeyi önlemiş olacaksınız.

 

S-4 ) wap üzerinden yükleme esnasında hata oluşuyor, indiremiyorum !

wap üzerinden yapılan yüklemelerde büyük boyutlu dosyaların indirilmesi çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Yükleme işlemini mümkün olduğunca GSM sinyal seviyesinin en iyi olduğu yerlerde yapın. Böylece veri kaybı ve dolayısı ile GSM operatörünün ücretlendirmesi en aza inecektir.

 

S-5 ) Uygulamaları arka planda çalıştıramıyorum ?

Gelişmiş işletim sistemine sahip olmayan mobil cihazlarda Java uygulamalarının arka planda çalışmasına izin verilmez ve aynı anda birden fazla programın çalışmasına da izin verilmeyebilir. Örneğin; Nokia S40 serileri Nokia OS işletim sistemine sahiptir ve Java uygulamalarının arka planda çalışmasına izin vermez ancak Symbian işletim sistemli S60 ve sonrası serileri bu desteği vermektedir. SonyEricsson kendi işletim sistemi ile yıllardır bu desteği vermesine rağmen Samsung 'un kendi işletim sistemli modelleri halen bu desteği vermeyebilmektedir.


S-6 ) CepVakit kurulumu sonrasında çalışması için internet bağlantısına gerek duyar mı ?

Hayır. CepVakit Diyanet İşleri Başkanlığı 'nın ölçümlerine göre hazırlanmakta ve bir yıllık namaz vakitlerini içersinde bulundurmaktadır.

 

S-7 ) Programları bluetooth ile gönderemiyorum korumalı içerik hatası alıyorum ?

www.lonelycatgames.com sitesinden X-plore adlı program ile telefonunuzun içersindeki tüm dosyalara erişebilir ve istediğinizi diğer cihazlara transfer edebilirsiniz.

 

S-8 ) CepVakit Harici ve Dahili mp3 kullanımı hakkında bilgi almak istiyorum.

Öncelikle kullanmak istediğimiz mp3 dosyamızın ismini cv1 olarak değiştiriyoruz ve CepVakit menüsünden Ayarlar>Uyarım Ayarları bölümünden istediğimiz vakitin uyarım tipini "Harici mp3 1" veya "Dahili mp3 1" olarak seçiyoruz. cv2 için "Harici mp3 2" veya "Dahili mp3 2" ... şeklinde cv5 'e kadar  ayarlayabiliyoruz.

 

Harici Kullanım

Harici kullanım için cv1, cv2 ... cv5 dosyalarımızı mobil cihazımızın hafıza kartına ("E:\" sürücüsüne) kopyalıyoruz. Bu dosyalar ana dizinde olmalı, her hangi bir klasör (Resimler, Diğer, Pictures, Others vs ...) altında olmamalıdır.

Mobil cihazınızın dosya yöneticisi ile dosyalarınızın konumlarını göremiyorsanız. www.lonelycatgames.com sitesinden X-plore adlı programı kullanarak aşağıdaki resimde olduğu gibi cihazınızdaki dosyalarınızı görebilir, istediğiniz konuma taşıyabilirsiniz.

Nokia modellerinde yüksek güvenlik denetimi kullanıldığından, uyarım anında hafıza kartındaki dosyaya erişim durdurulup sizden "CepVakit uygulaması gerektiğinde verileri okumasına izin verilsin mi?" şeklinde bir onay beklenebilir. Bu durumda Dahili mp3 kullanımı ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu sorun hakkında S-9 'de bilgi verilmiştir.

 

Dahili Kullanım

Bilgisayarımıza indirdiğimiz CepVakit.zip  paketini açıyoruz ve içindeki CepVakit.jar dosyasını açmadan üzerine cv1, cv2 ... cv5 mp3 dosyalarımızı sol mouse tuşu ile sürükleyip bırakıyoruz. Bu işlemin yapılabilmesi için bilgisayarınızda WinRAR programı kurulu olmalı ve CepVakit.jar dosyasının ikonu aşağıdaki gibi olmalıdır. Aşağıda gösterilen örnek Windows 7 'deki işlem görüntüsüdür ve dosya uzantıları açık olarak ayarlandığı için cv1 sonunda .mp3 uzantısı görülmektedir. Sizin bilgisayarınızda muhtemelen dosya ismi sadece cv1 olarak görüntülenecektir.

Bu işlemin ardından program mobil cihaza kurulduğunda "Harici mp3 1" seçilerek cv1 mp3 dosyası kullanılabilir.

 

S-9 ) - CepVakit uygulaması gerektiğinde verileri okumasına izin verilsin mi?

- CepVakit uygulaması otomatik olarak başlatılacak, izin verilsin mi ?

şeklindeki uyarımlardan nasıl kurtulabiliriz ?

Bu tip işlemlerde izin istenmemesi için uygulamanın sertifikalanmış olması gerekmektedir. Yüksek maliyet gerektirdiğinden CepVakit için güvenlik sertifikası alınmamıştır. Ancak bazı forum ve sitelerde sertifika denetimlerinin iptal edilmesine ilişkin hack metotlarını bulabilirsiniz.